fxreigncherii
fxreigncherii fxreigncherii
  • 07-05-2021
  • Mathematics
contestada

Aurielle bought 13 packs of
cookies for $51.48 from the
supermarket. How many packs
of cookies can she buy for
$43.56?

Pls help

Respuesta :

Joy234
Joy234 Joy234
  • 07-05-2021

Answer:

She could buy 11 packs of cookies for $43.56.

Step-by-step explanation:

to find the answer you have to find how much 1 pack of cookies costs.

First, you divide 51.48 by 13

51.48/13 = 3.96

now that you know 1 pack of cookies cost $3.96 you can use that to find how many packs you could buy for 43.56

43.56/3.96 = 11

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of 7(4 + x) when x = 5?
True or False: Wealthy land owners were taxed for their land.
Which expressions are equivalent to -9 x + 1 ? Check all that apply. -9 * +9(1) -ox-91 ) - 1 -6x +1 -6x + 9 -6x -9
30=7r+5 what’s does r stand for
Can someone plz help
Solve each equation. 7x^2 = 49 ANSWER: X=
Explain three key issues associated with digital citizenship
Jessica has bought 18 pounds of dog food. She feeds her dog 2/3 pounds for each meal. For how many meals will the food last?
What is the conversion for 2.0 m + 3.33 m + 4 m =
Name 4 things that happen during telophase.