mrsmile1805 mrsmile1805
  • 07-05-2021
  • Mathematics
contestada

A 12 pack of soda cost $4.80. What is the unit cost?

Respuesta :

dorawig
dorawig dorawig
  • 07-05-2021

Answer:The cost of each can is $ 0.31

.

Step-by-step explanation: You need to take the amount of money each pack costs and divide it by the number of cans to find the unit rate. Hope this helps!!

brianlist please ?

Answer Link
1LittleMissPerfect1
1LittleMissPerfect1 1LittleMissPerfect1
  • 07-05-2021

To find the unit cost, simply divide the amount of money by the amount.

4.80÷12= 0.4 dollars

So each soda is only 0.4 dollars.

How can you check this?

0.4 dollars times 12 should equal the total cost of soda.

0.4x12=4.80, so it's correct.

Answer Link

Otras preguntas

In triangle ABC, if ∠A = 120°, a = 8, and b = 3, then ∠B
A large totem pole in the state of Washington is 100 feet tall. At a particular time of day, the totem pole casts a 249-foot-long shadow. Find the measure of m
Evlauate the expression y=-6
Sodium bromate chemical formula
Which should be calculated first to solve this story problem? Choose the best answer. Paul drove his truck 55.8 miles per hour for 4 hours on Monday, and then 4
How does a lyric poem differ from other types of poetry you know about? Cite at least two examples of contrasting types of poetry as evidence
Please Please Please  help J'ai un ___________ avec Philippe à six heures A: rendez-vous B: film C: concert D: heure
What was the purpose of Thomas Painesville pamphlet common sense?
how can 4.13E7 be expressed in standard notations
One fifth of a number plus one third of a different number