josiahevans6
josiahevans6 josiahevans6
  • 07-05-2021
  • Mathematics
contestada

Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary/
$312 for 12 tickets (show work)

Respuesta :

smollerbeankat
smollerbeankat smollerbeankat
  • 07-05-2021
in order to find the price per ticket, or unit rate, we need to divide 312 by 12

after this, we get 26. we know that unit rate is price PER 1 ticket.

Therefore, we get:
$26/ticket
Answer Link

Otras preguntas

what fabric was used to plug the eye sockets
How did reversal of salutary neglect led to the american revolution?
samantha could be in school like most students her age.she could be ice climbing. combinevwith conjunction.
samantha could be in school like most students her age.she could be ice climbing. combinevwith conjunction.
The book that first brought recognition to Mark Twain was ______. A Connecticut Yankee in King Arthur's Court Innocents Abroad Tom Sawyer
The following question refers to "The Emperor's New Clothes": Which of the following proverbs represents a moral of this story? The early bird catches the worm.
24 kids in miss p class collected an average of 18balls.miss lees kids collected sn average of 21balls.how much more did miss lees kids collected.show all worki
why in summer water vapour rises upwards????????????? please I want the answer very fast
which course of action does the theory of laissez faire suggest a government should follow?
Why did Thomas Paine write the pamphlet, Common Sense? to encourage the colonies to declare independence from Great Britain to state the reasons to remain loya