darkprincess10
darkprincess10 darkprincess10
  • 07-05-2021
  • Mathematics
contestada

$14.40 for 4.5 pounds of beef

Respuesta :

millieng
millieng millieng
  • 07-05-2021

Answer:

One pound of beef is $3.2

Step-by-step explanation:

14.40 / 4.5

= 3.2

CHECK:

3.2 * 4.5

=14.40

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 07-05-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

The unit rate for this beef is:

$14.40

---------- = $3.20/lb

4.5 lb

Answer Link

Otras preguntas

Why was Jefferson Davis having trouble keeping the Confederacy unified? 1.He could not make up his mind how to win the war. 2.Too many of his cabinet members we
how do i know when to use estoy estas esta estamos estais and estan
Find the slope of the line for the equation 3y=4. Please explain
What is buoyancy? Buoyancy is the force on an object that is produced by the surrounding fluid and that pushes upward on the object. Buoyancy is the force on an
Are the ocean and present atmosphere leftovers from the original atmosphere of earth?
Michelangelo restored and enhanced the design of ______, while he was the chief architect of St. Peter’s Basilica.
David has a hose that is 27 ft long. He wants to cut it into two pieces so that the longer piece is 3 ft more than 2 times the length of the shorter piece. How
each motor unit contracts as an entire unit. true or false
How do Mr. White's wife and son first react to the story about the monkey's paw? A. They think it carries disease. B. They think it will end up killing so
who becomes acting president if the president is disable