rachellsalazar1 rachellsalazar1
  • 06-05-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy three ice creams and the total is $26.94, how much does each ice cream cost?

If you buy three ice creams and the total is 2694 how much does each ice cream cost class=

Respuesta :

gavin32g4 gavin32g4
  • 06-05-2021

Answer:

$8.98

Step-by-step explanation:

Divide 26.94 by 3

Answer Link
andr3a10z0ya
andr3a10z0ya andr3a10z0ya
  • 06-05-2021

Answer: $8.98

Step-by-step explanation:

26.96/3= 8.98

Answer Link

Otras preguntas

Jason runs a bakery shop. In the month of June, he ordered some eggs but to his dismay, he realised that 245 eggs were bad eggs and threw them away. He used 2
kenapa banyak yang bermain slot memakai kecurangan?
find the set of values of x for which 2x^2-x-6 is a decreasing function
Draw a circle of diameter 4.2 cm. mark its centre as O. Take a point P on the circle and measure OP. Take an interior point Q and measure OQ. What is the relati
The equation of a line is y-17=6x. What is the y-intercept of this line
A b 18. 18° O 50° a C B​
4. f(x) = 5sin 3 * x deg 0 < x < 180 (a) Sketch the graph of f(x) indicating the value of x at each point where the graph intersects the x-axis. (3) (
Draw a line AB and take point P that is 5 cm away from it draw another line CD parallel to AB which passes through point p
How long will it take a shell fired from a cliff at an initial velocity of 800 m/s at an angle 30° below the horizontal to reach the ground 150m below
Donnez le nom commun correspondant à chacun des adjectifs suivants