ChristopherLucero
ChristopherLucero ChristopherLucero
  • 06-05-2021
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs $4.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?
a. x = 4.25 + y
b. x = 4.25y
c. y = 4.25 + x
b. y = 4.25x

Respuesta :

kaileywells44 kaileywells44
  • 06-05-2021

Answer: c

Step-by-step explanation:

Because the total should be at the end plus how much pounds it is so c

Answer Link

Otras preguntas

Explain why 4/10 and 40/100 have unlike denominators but are equivalent fractions.
PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!! A prism has a surface area of 176 cm2. What is the surface area of a scaled image with a scale factor of 1 half?
The area of the trapezoid is 108 in2. What is the height of the trapezoid?
True Or false and explain my reasoning If two quadrilaterals are similar, then the ratios of their corresponding side lengths are equal
Action wheels Manufactures models of antique cars for    collectors. In August,it manufactured 300 model cars.In September, action wheels manufactured 5 %fewer
Which three films did Steven Spielberg direct that were among the top ten highest grossing films of the 20th century?
Which of the following Founding Fathers is described by this list? Colonial spokesperson in London after the passage of the Stamp Act Member of the Declaration
why did the first Spanish explorers to reach Florida not set up a lasting settlement
Which pair of angles are adjacent angles? A. <1 and< 4 B. < 2 and < 8 C. < 2 and < 4 D. < 3 and < 7
Use a case study to explain why a coastal habitat has distinct characteristics (8marks) please help!!!