latoyawilson83572
latoyawilson83572 latoyawilson83572
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

Six pounds of strawberries cost $11.94. Determine the unit rate and use it to find the price of eight pounds of strawberries

Respuesta :

h9c9pwbxv4
h9c9pwbxv4 h9c9pwbxv4
  • 14-04-2021
$15.98..................
Answer Link

Otras preguntas

if a person gives you their card number and they say you can spend a certain amount of money and u spend more is it considered stealing? or is it not because th
Find the value of x to the nearest tenth.
The Earth has a diameter of about 7,917.5 miles. What is the surface area of our planet? (Show your work, including the formula, along with your answer. Round y
In Shakespeare's play, the powerful are ultimately powerless. To what extent do you agree? Please help! :)
[tex]\huge\mathfrak\green{please \: help...} \\ \\ \huge\mathfrak\red{5 {}^{2} + 6 {}^{2} = {?} ...}[/tex]​
complete the conversion: 5 grams / metres squared = _________ kilograms / hectares (5g/m2=_________ kg/ha)
Why is pikachu so cute
What is the sum of the fraction below? 1/7+3/8
Which of the following is the equation of the line in slope-intercept form that has a slope of -2 and passes through the coordinate (4, 1)? A) y = –2x - 7 B) y
PLEASE HELP LIKE RIGHT NOW LOL Identify all expressions equivalent to 3.8-2-1. 4 0 6₃3 -1 + 3 3 4.5-1 3 •8+1 4.