bxbysnowy bxbysnowy
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells avocado for $2.80 per pound. What is the cost of a 2 1 pounds of avocado?
4

Respuesta :

06gavin2133 06gavin2133
  • 14-04-2021
$58.80 you need to multiply 2.80 x 21 to get your answer
Answer Link

Otras preguntas

What did the Treaty of Velasco give Texas? Public Part: Secret Part
A sportswriter wished to see if a football filled with helium travels farther, on average, than a football filled with air. To test this, the writer used 18 adu
Is Amplitude longitude or transverse
The measure of an angle is 6 less than 5 times its complement. What is the measure of thecomplement?​
how many solutions does 5x-9=-9+5x have? (show your work)
What is 30 x 25 + 30^7? (No Calculator)
Identify the state of matter for A, B, and C. A) particles are close together in random positions with about equal kinetic energy and intermolecular forces. B)
Use technology to approximate the solution(s) to the system of equations to the nearest tenth of a unit. Select all that apply f(x) = (x+3) (2.5, -1) (-2.5, -1)
A world map has a scale of 1/4 of an inch equals 250 miles. You measure the distance between New York, NY and Los Angeles, California and it equals 3 inches. Wh
Nikki gathered data about the length of time she spent listening to the radio and the number of commercials she heard. She organized the data in a scatter plot,