kleonshabani2027 kleonshabani2027
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

you bought a magazine for 6 dollars and three candy bars you spend a total of 12 dollars how much did each candy cost?

Plssss help

Respuesta :

ariandwiki07 ariandwiki07
  • 14-04-2021

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

step 1: 12-6=6

Step2: 6 divided by 3

Answer Link

Otras preguntas

What is the domain and range of y=6?
While researching Internet articles, Jane realizes that many of the facts and viewpoints in an article by D Smith differ drastically from other articles she has
How do you subtract a integer from another integer without using a number line or counters
3. Copie les phrases suivantes sur une feuille. Lis les descriptions et écris l’adjectif qui décrit le mieux la personne. a) Paul: Il attend 30 minutes l’a
When reading a work of literature by a famous author, it is crucial that you suspend your own beliefs and opinions. a. True b. False
Slash-and-burn agriculture helped keep the soil fertile for early farmers. A. True B. False
what is the square root of 361
On the 5th grade class picnic, 50 students share 75 sandwiches equally. How many sandwiches does each student get?
How do I Simplify 250/500 into a fraction?
What word describes the equal shares of the shape?