kleonshabani2027 kleonshabani2027
  • 14-04-2021
  • Mathematics
contestada

you bought a magazine for 6 dollars and three candy bars you spend a total of 12 dollars how much did each candy cost?

Plssss help

Respuesta :

veggieyuh
veggieyuh veggieyuh
  • 14-04-2021

Answer:

I think $2

Step-by-step explanation:

12 divided by 6 is 2. That's how you would find out what each piece of candy cost! I hope this helped!

Answer Link
aestheticcofee
aestheticcofee aestheticcofee
  • 14-04-2021

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Since the magazine costed 6 dollars and the total amount of money you used was 12 what is 12-6=6.

So the answer would be 6.

Hope this helped!!<3

Answer Link

Otras preguntas

Sandra Cisneros is born of
the value of the 7 in 34.72 is how many times the value of the 7 in 28.097
What is the axis of symmetry of the quadratic function y = 2(x + 3)^2 + 5?
Chase is trying to calculate the total cost of the T-shirt that he's buying. Since it's on sale, he first found the amount of the discount and added that to the
A) List two instances when increasing friction is desirable. B) List two instances when decreasing friction is desirable.
what does Egypt,Iran, and Israel have in common?
CONVERT TO SCIENTIFIC NOTATION: 108,200,000 149,600,000 227,940,000 778,400,000 1,423,600,000 2,867,000,000 4,488,400,000 Thanks!
Hoy hace buen tiempo. Hace sol y la temperatura es 95 F. Hoy hace __________.
Which phrase from the paragraph best helps the reader understand the meaning of the underlined sentence? Della is always telling people stories about things tha
simplify the following