marleesimone727
marleesimone727 marleesimone727
  • 09-04-2021
  • Mathematics
contestada

HELP ME PLEASE

Carmen i making banana-nut bread. she spent $20.16 on bananas. If the bananas are $1.12 per pound, how many pounds did Carmen purchase

Respuesta :

mayrs mayrs
  • 09-04-2021

Answer:

i think its 18 lb

Step-by-step explanation:

i just divided 20.16 / 1.12 and got 18 lbs

Answer Link
kirlianr kirlianr
  • 01-05-2021

Answer:

18 pounds

Step-by-step explanation:

just divide

Answer Link

Otras preguntas

5+3=4d please help me
Monica has 426 mm of fabric how many centimeters of fabric does Monica have
Notatka na temat romantyzmu
Kiev’s importance to Russian society can be best illustrated by the arts and architecture borrowed from the Byzantines. the Russian alphabet based on the Greek
A muffin recipe calls for 2/5 tablespoons of vanilla extract for 6 muffins. Arthur is making 18 muffins. How much vanilla extract does he need?
Karl bought a lawn mower for $450, and he charges customers $20 each to mow their lawns. He uses approximately $2 in gas for each lawn that he mows. How many la
What landform covers much of central Mexico?
what is 0.506 rounded to the nearest thousandth
What role did religion play in early American life
Which of the statements below does not describe erosion? Erosion can benefit the environment. Erosion can be harmful to the environment. The process of erosion