nnsmith1986 nnsmith1986
  • 09-04-2021
  • Mathematics
contestada

A gallon of milk costs $3.29. About how much does one quart cost? [remember how many quarts are in a gallon).

Respuesta :

billymarlo
billymarlo billymarlo
  • 09-04-2021

Answer:

$0.82

Step-by-step explanation:

There are 4 quarts in each gallon so you divide the total cost of $3.29 by 4 which should give you 0.8225 and since we are talking about money it should be $0.82

Answer Link

Otras preguntas

under the system . Spanish conquistadors were rewarded with local villages and control over the local labor force
sentence using the word puritan
in the xy plane, what is the y intercept of the graph of the equation y=2 (x+3)(x+4)?
Round 4,752 all the way
Olivia ordered 24 cupcakes and a layer cake. The layer cake cost $16, and the cost of the order was $52. What was the price of each cupcake?
Each sentence below contains two apostrophes. Which sentence gives an example of an apostrophe used to show possession, as well as one that is used as a contrac
For what values of x is √x+3 defined?
Simplify the expression attached. a | 8 b | 10 c | 16 d | 22
As a salesperson, you are paid $50 per week plus $3 per sale. This week you want your pay to be at least $110. What is the minimum number of sales you must make
Convert 879/112 to whole or mixed number