oliveriazaniya oliveriazaniya
  • 09-04-2021
  • Mathematics
contestada

John went to the deli and ordered 4 subs for $39. What would the cost be if John ordered 7 subs? (Solve using a proportion)

Respuesta :

pvega4515 pvega4515
  • 09-04-2021
you would divide 39/4 which gives you 9.75. Then you would multiply 9.75 x 7 which equals $68.25
Answer Link
giuliannabadih10 giuliannabadih10
  • 09-04-2021
68.25 because if you divide 4 by 39 and then multiple that answer by 7 then you get 68.25
Answer Link

Otras preguntas

Where would you expect the LEAST amount of tradeA. Where farms produce more than the farmers consume.B. Where hunting and fishing are the primary means of survi
Solve- 3y - 7 =8     I cannot figure this out!!! I have no idea how to do this either. ?.. help?!
why is justinian important
Aristotle,one of the first scientists to group organisms,grouped animals according to what way?
Fill the blanks please! Due tomorrow
can somebody help me solve Y=9X+6
What is one example of a molecule that is not a compound?
how was a squire welcomed into the order of knights
The sun is important to is because of the heat it provides. The sun is just one of ________ of stars in the universe.
I Need Help Please Kate has some dimes and quarters. If she has 32 coins worth a total of $5.30, how many of each type of coin does she have