sc977831
sc977831 sc977831
  • 09-04-2021
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of sugar costs $3.90. What is the unit rate?

Respuesta :

slausonn
slausonn slausonn
  • 09-04-2021
0.78 per pound is unit rate

Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.

3.90 divided by 5 is 0.78
Answer Link

Otras preguntas

The price of a stock is $3.17 per share. what is the greatest number of whole shares mr. smith can buy with $200? a. 15 b. 63 c. 66 d. 117
If the net force on a 75-N object is 375 N from the left, in what direction will the object move? Question 2 options: toward the right toward the left in a stra
Describe the steps in preparing a personal physical fitness test battery
Solve and graph the absolute value inequality: |2x + 4| > 8. number line with open circles on negative 6 and 2, shading in between. number line with close
Suppose a novel contains a chapter with many descriptions of friendly, lively teenagers. Choose the statement below that reflects what opinion the author is try
What is the length of chord in O below? A. 5 units B. 5.70 units C. 2.5 units D. 10 units
What is the mechanical advantage of the lever
Find the following expression by multiplying. (a + b)^ 2
Can you give me a 5 letter word using these letters? HBRRAFGMMUOC
The dividing line between Eastern Europe and Western Europe is along the border of France. True False