madisonsan6817 madisonsan6817
  • 08-04-2021
  • Mathematics
contestada

A cheese pizza cost $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write an equation in two variables that represents the cost of the pizza.

Respuesta :

ashleydareechild1 ashleydareechild1
  • 08-04-2021

Answer:

Heres one

c = 5 + 1.5t

Step-by-step explanation:

Let t represent the number of toppings

and c represent the total cost of the pizza

Answer Link

Otras preguntas

37.Convert the following into indirect speech. Jon asked, "Daddy, are we going to die?" Daddy said, "we could make it" [3] "But, Daddy", he went on," we aren't
Define the term election campaign​
I choose learning for my topic because learning languages and understanding is very important like me who’s immigrant in the United States I am starting learnin
In a certain card game, for every 4 blue cards, there are 3 yellow cards. There are a total of 84 blue and yellow cards in the game
Verify associative property of multiplication over addition, i.e., x*(y z)=x y x z. X=1/4,y=2/3,z=5/12
Andrea is married to Jon. They are both age 55. Andrea just inherited an IRA from her brother who was 61 years old and has rolled the accumulation to an inherit
Gawain sa Pagkatuto Bilang 6. Bayan Ko, Iingatan Ko, Pandemya, Lalabanan Ko! Sa gawaing ito, bigyang pansin ang kasalukuyang kinakaharap ng ating bansa. Ipamala
Description A 6-year old German Shepherd dog exhibits a severe limp in her back, left hip. She is slightly overweight, and her owner reports she suffered an inj
name an occupation that starts with y
What's the answer here??? 3÷(4 1/2 x1 5/6) =