niyachapman09 niyachapman09
  • 08-04-2021
  • Mathematics
contestada

Parker paid $4.50 for three pounds of gummy candy. Assuming each pound of gummy candy costs the same amount, how much is 5 pounds of gummy candy?

Respuesta :

StoryBear StoryBear
  • 08-04-2021

Answer:

$7.5

Step-by-step explanation:

Cost of 5 pounds of gummy

=$(4.5/3)(5)

=$7.5

Answer Link
kassidychamm13
kassidychamm13 kassidychamm13
  • 08-04-2021
your answer is 7.5 gummy bears
Answer Link

Otras preguntas

greatest common factor of 14 and 22​
Which is NOT a characteristic of life?
Select the correct form of the verb avoir: Je n' pas de soeur. O as O avez O avont O aiSelect the correct form of the verb avoir: Nous ___ des devoirs. O ont O
Lucy is saving money to buy a game. So far she has saved $12 , which is two-thirds of the total cost of the game. How much does the game cost?
yall is this right List the waves of the electromagnetic spectrum in order from Radio to Gamma waves. Be sure to also discuss what each type of wave is used for
MARKING BRAINIEST HURRY!! Read the following statement: For every action, there is an equal and opposite reaction. Does the statement describe a scientific law?
SECOND TIME REPOSTINF DUE SOON WIL LGOVE BRAINLIST TO BEST ANSWER
[tex]-5n-8\left(1+7n\right)=-8[/tex]
spanish conquistador who conquered the aztecs ?? and empire that controlled northern india that was the center of the spice trade in india
offerup how to change the address for a shipped item