The ratio table shows the costs for different amounts of bird seed. Find the unit rate in dollars per pound. The unit rate is $ per pound​

The ratio table shows the costs for different amounts of bird seed Find the unit rate in dollars per pound The unit rate is per pound class=

Respuesta :

Answer: The rate is $1.25 per pound.

Step-by-step explanation: