hedgehogsandtulips
hedgehogsandtulips hedgehogsandtulips
  • 07-04-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of one pen when pens are priced at 5 for p dollars

I really need help on this

Respuesta :

catgirlangiee catgirlangiee
  • 07-04-2021
5 dollar for one pen
Answer Link
crystal3603813
crystal3603813 crystal3603813
  • 07-04-2021

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

If 5 pens = $p, then 1 pen = $p/5.

But because 5 pens = $p, it would be the same thing as 5 = p because you just take off the labels.

So p = 5 and one pen would be:

$p/5 = 1

5/5 = 1

1 = 1

Answer Link

Otras preguntas

What is one major result of the War of 1812? Group of answer choices There were greater feelings of nationalism in the U.S. The U.S. won a lot more territory. T
You have already learned about the importance of white balance and how it forms an essential part of giving a photograph a natural look. You will now use this k
Model Develop a shortlist of systems that you think biologists would want to model. Choose one system from your list and develop a plan for how you would model
What does AB congruent symbol CD mean? AB and CD here have lines over them How is it different than AB=CD?
Why does the sky change colors at sunrise and sunset
What do you think of dystopian societies?
If x > 0 and y > 0, where is the point (x, y) located?
think you could help i don't understand
v/12 = 3/9 solve for v
The terms “sales” and “marketing” can be used interchangeably. True False