victoriatadiwa85
victoriatadiwa85 victoriatadiwa85
  • 07-04-2021
  • Mathematics
contestada

wines at $ 4.50 and
$5 per litres are mixed
with a third wine in
the ration 2:3:4.If the mixture Cost $5.20 a litre, what is
the Cost of the third wine?​

Respuesta :

janmilczek
janmilczek janmilczek
  • 07-04-2021

Answer:

The third wine costs $5.70 per litre

Step-by-step explanation:

so we've got 2 parts $4.50 wine, 3 parts $5 wine and 4 parts x wine. The result is $5.20 per part.

2l*$4.50/l + 3l*$5/l + 4l*x = (2l+3l+4l)*$5.20/l

$9 + $15 + 4l*x = $46.80

4l*x = $22.80

x = $5.70/l

Answer Link

Otras preguntas

Carlos fue a la para comprar carne. O A. zapateria O O B. camiceria O C. jugueteria O D. fruteria
6) 0.5334 how do I show my work ​
The 3 principles of the kinetic theory
what does the phrase "consent of the Governed" imply? Which enlightenment philosopher addressed this idea?
Some friends are trying to make wine in their basement. They've added yeast to a sweet grape juice mixture and have allowed the yeast to grow. After several day
An object is dropped from rest. What is its instantaneous speed when it has been in motion for 5 s? The acceleration of gravity is 9.8 m/s?.
Rewrite as a simplified fraction, 0.16 the 6 is repeating
Solve the inequality. Graph the solution.2(5 – 3x) < x-4(3 - x)​
For a world war ll research paper on political regimes, you decide to use a Venn diagram to better understand the political differences between nazi Germany and
Should a person with blood type O accept an offer of a blood transfusion from someone with blood type A? Why or why not?