juniorios368
juniorios368 juniorios368
  • 07-04-2021
  • Mathematics
contestada

A restaurant sells an 8-oz drink for $2.56 and a 12 oz drink for $3.66. Which drink is the better buy? i need help fast :(​

Respuesta :

smithkekoal970
smithkekoal970 smithkekoal970
  • 07-04-2021

Answer:

12 oz

Step-by-step explanation:

2.56 ÷ 8 = 0.32 per oz

3.66 ÷ 12= 0.305 per oz

Answer Link

Otras preguntas

Need help before teacher meeting
Conjugate lavarse in the present tense. La mujer ______________ la cara. Group of answer choices lavarse lava se lava
how does the value of the digit 4 in 3.546 compare to the value of the digit 4 in 4.23
An​ 89-year-old male complains of an acute onset of shortness of breath. He notes it came on suddenly and awoke him from sleep. You note he is alert but has sev
How does the lawyer provoke the banker’s decision to place the bet?
​(Estimating the cost of bank credit​) Paymaster Enterprises has arranged to finance its seasonal​ working-capital needs with a​ short-term bank loan. The loan
) In physics, an object that is in motion is said to have kinetic energy. The following formula can be used to determine a moving object’s kinetic energy: KE =
earnings per share is a financial ratio that is used to measure -the inventory activity of a company -the profitability of a company -the liquidity of a company
Question 1 with 1 blank para la clase a las dos. Question 2 with 1 blankLos fines de semana mi computadora a casa. Question 3 with 1 blank que me gusta trabajar
how would you group the numbers to solve 7×2×4? why?​