carmelletoussaint734
carmelletoussaint734 carmelletoussaint734
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

Publix sells apples and oranges for $0.79 per pound. Marc puts 1.2 pounds of oranges in his cart then adds some apples. The total cost of his apples and orange is $6.27.​

Publix sells apples and oranges for 079 per pound Marc puts 12 pounds of oranges in his cart then adds some apples The total cost of his apples and orange is 62 class=

Respuesta :

aa33
aa33 aa33
  • 10-03-2021

Answer:

D

Step-by-step explanation:

you have to multiply .79 to both a and 1.2. A is wrong because it's saying we need to multiply .79 to 1.2lb. which is the weight of oranges and the total cost of apples and oranges which is 6.27.

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME I NEED HELP 
if a man walks at the rate of 2 ft./s how many minutes will it take him to walk 720feet
Can someone please help me out I’ll give the brainliest!!
Find a short news story online and rewrite it in a sensationalized way, using “loaded” words with strong connotations and denotations that exaggerate the import
PLEASE SOMEONE HELP MEEE
PLEASE HELP ME. The coordinates for the vertices of quadrilateral ABCD are A(-3,2) B(-2,6) C(2,7) and D(1,3). Use this information to answer the questions below
PLEASE HURRY I HAVE A LITTLE BIT OF TIME TO TURN IT INwhen is Ann's distance from home staying increasing the fastest? give a reason to support your answer
IMPORTANCE OF EACH HEALTH WORKERS. Nurse, doctor, occupational therapist, nutritionist, dieticians
A 3.5 kg iron shovel is left outside through the winter. The shovel, now orange with rust, is rediscovered in the spring. Its mass is 3.7 kg. How much oxygen co
Kate walks 5 miles in 2 hours at a steady pace. how far can she walk in 1 hour and 15 minutes? If answered, you get the brain crown thing