puffytutu86
puffytutu86 puffytutu86
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

Write and evaluate an expression for: Music lessons cost $20 a week. How much do 6 weeks of lessons cost?

Respuesta :

jameslester1804
jameslester1804 jameslester1804
  • 10-03-2021

Answer:

$120 dollars.

Step-by-step explanation:

Answer Link
hello22111
hello22111 hello22111
  • 10-03-2021

Answer:

x= $120/ 6 weeks

Step-by-step explanation:

if $20 is 1 week then...:

weeks.......1            6

               -----    =    ----

dollars........20         x

x= $120/ 6 weeks

Answer Link

Otras preguntas

You are thinking of buying a new tent. Look at the dimensions given below. What is the perimeter of the tent's porch?.
The Korean War reached a point where neither side could gain an advantage over the other. This is known as a
What is an allele? A. a DNA sequence B. a form of a gene C. a hairstyle D. a physical trait
Hamilton's loose construction argument gives the federal government
The nurse is monitoring a patient with appendicitis.which finding would indicate the patient is experiencing peritonitis
which statement is true?
Which is an example of biopsychology
What does GUI stands for and what is it function?​
How can magnetic levitation be improved?
Question 9 Find the volume.