lizewart12
lizewart12 lizewart12
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

An apple costs 12p
I
An orange costs 20p
Write down an expression for the
cost in pence of buying x apples
and y oranges

Respuesta :

andromache andromache
  • 15-03-2021

Answer:

the cost of an apple is 12p i.e. 12x

And, the cost of an orange is 20p i.e. 20y

Step-by-step explanation:

Let us assume the apple be x

And, the orange be y

Now the cost of an apple is 12p i.e. 12x

And, the cost of an orange is 20p i.e. 20y

So the above represents an expression

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is NOT correct?
What conclusion can be drawn based on AT&T’s campaign donation records?
Explain what is wrong with the following Lewis Dot diagram?
HELP PLSS *40 POINTS* Given f (x) = -3x + 10 and g(x) = x^2 – 7x find the following f(-5) = g(2)=
Theresa Morgan, a chemist, has a 30% hydrochloric acid solution and a 55% hydrochloric acid solution. How many liters of each should she mix to get 437.5 liters
HELPP YALL! ILL MARK BRAINIEST!!! LOOK AT PICTURE!!!
points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-2z+3-z=□-4z+2 please give me the answer
what did she look like​
Complete with the Present Perfect Simple, the Present Perfect Progressive or the Past Simple of the verbs in brackets.I ______ (always/like) travelling and exp