Seudónimo Seudónimo
  • 10-03-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are $2.49/pound. You need 2.5 pounds to make apple crisp. How much will you spend on apple in total? Show your work for full credit

Respuesta :

addisonbasquez addisonbasquez
  • 10-03-2021
$8.25
2.49 x 2.5 = 6.225
.225 gets turned into $2.25
$6 + $2.25 = $8.25
Answer Link

Otras preguntas

One of the ways that restaurants often adapt their product offerings to address changes in competition is to ____________.
The average cost when producing x items is found by dividing the cost function, C(x), by the number of items, x. When is the average cost less than 100, given t
Alan is quite surprised to see that his computer has been running slower than usual. Which of the following steps or actions should he take? - Ensure that the
How do i solve 4/a-2/b+1/4?
how many 0s are in the product of 4x100, 4x1000 and 4x10000
In “a worn path” by eudora welty, how long has phoenix’s grandson suffered from his injury?
what is 295 divisible by
Write the converse of this statement. If 3 - 2x = 13, then x = -5.
To eat in the active voice using the present past tense
HELP ME PLEASE WILL UV.....Why was there no authoritative translation of the Bible into English until the 1500s? A. Before then, scholars did not know ancien