erickrovers259 erickrovers259
  • 10-03-2021
  • Business
contestada

Coleslaw cost $16.95 for a 5 kg pail. what is the cost for a 4 oz portion

Respuesta :

kobenhavn kobenhavn
  • 15-03-2021

Answer: The cost for a 4 oz portion is 20$

Explanation:

Given : Cost of 5kg pail = 16.95$

To find : Cost of a 4 oz prtion = ?

Conversion factor : 1 kg = 35.274 oz

Thus cost of 35.274 oz = 176.37$

Then cost of 4oz =[tex]\frac{176.37}{35.274}\times 4=20[/tex]$

Thus cost for a 4 oz portion is 20$

Answer Link

Otras preguntas

Which Factor contributed to the decline of the Han Empire?
Can someone please solve this before my mom takes away my phone?
What type of climate does most of Western Europe have? What type of climate does most of Eastern Europe have?​
not sure what this means.​
in federalism the power to govern is HELP ASAPP
Which star is hotter proxima Centauri or deneb?
Which of the following stages of urban development contributed to an increase in suburban living? a. preindustrial b. industrial C. pedestrian d. automobiles​
A 200-turn coil rotates in a magnetic field of magnitude 0.35 T at a frequency of 60 Hz. The area of the coil is 5.0 cm2. What is the maximum EMF in the coil
Please Advise What is the slope of the line -7y + 8x = 9 (2x3)(5x7)
Which passage most clearly uses internal first person? O A. The lion slowly paced back and forth as though trying to make up its mind whether it would pounce on