cabreramarley610
cabreramarley610 cabreramarley610
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada

Amira bought 3.34 lbs. of grapes at $0.67 per pound. How much money did she spend?

Respuesta :

audrey1669
audrey1669 audrey1669
  • 09-03-2021

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

you multiply 3.34 and 0.67 then you round

Answer Link
mesquishylife
mesquishylife mesquishylife
  • 10-03-2021
0.67 x 3 = 2.01
0.67 x 0.34 = 0.2278 —> rounded to 0.23
2.01 + 0.23 = 2.24
she spent $2.24
Answer Link

Otras preguntas

A hypothetical element consists of 3 isotopes with the following masses and natural abundances. Isotopic Natural Mass Abundance Number % 1 39 78.8 2 40 18.1 3 4
Before 1914, nationalism in the Balkan Peninsula contributed to (1) resistance by ethnic groups to Austrian rule (2) campaigns by foreign diplomats ag
How music and poetry intersect?
Which statement about ancient Greece is an opinion rather than a fact? (1) Mountainous terrain was an obstacle to Greek political unity. (2) The Sp
2.Which sentence uses the past participle form of the verb buy? A. Jennie was buying a new dress for the party. B. Jennie had buy a new dress for th
Three-fourths of the over 500,000 lakes in Europe are found in __________.
What is Benjamin Zander's main goal in this video, The Transformative Power of Classical Music? What different points does he make about classical music and ab
which state has the worst record of brutality against blacks
what are some personality traits of a lynx
how to write 6 centimeters as a fraction