Lakeshagreen89 Lakeshagreen89
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada

Patric wants to buy some orange juice . She can get a quart for $1.49 , half gallon for $2.49,or a gallon for $4.89. Which is the best to buy

Respuesta :

mcurban626
mcurban626 mcurban626
  • 09-03-2021

Answer:

I think the half gallon cause u get more milk than a quart for just one dollar.

Answer Link
bodenbit
bodenbit bodenbit
  • 09-03-2021

Answer:

A gallon for $4.89

Step-by-step explanation:

4x$1.49=5.96 2x2.49=4.98  

Answer Link

Otras preguntas

what cities were within about 500 miles of Nebraska that farmers could reach by railroad in 1905
One third of a bird's egg hatched if two eggs hatched how many eggs did the bird Lay
Help?! Please I don't understand
The mistreatment of a person because of his or her religious beliefs is called persecution. Please select the best answer from the choices provided T F whoever
How long is the Earth's precision estimated to last?
The function p(t) represents the value of a new car t years after it was manufactured. p(t)=24,525(0.94)^t What does the value 0.94 represent in this situation?
I need to find the length x, to the nearest whole number
Which of the following statements is true? A. Waste isn't a problem in reaching group goals. B. Individual productivity is more important than group prod
how is the process of finding equivalent ratios like the process of finding equivalent fractions
WILL UPVOTE! Question 3 (Multiple Choice) Cooling down is important after exercising to A) decrease intensity B) strengthen muscles C) improve performance D) pr