Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

First find the unit rate aand the multiply the unit rate with 6

Cost of 10 ft ribbon = $ 4.50

Cost of 1 feet ribbon = 4.50 ÷ 10 = $ 0.45

Cost of 6 feet ribbon= 0.45 * 6  = $ 2.70