alexyuriyovich
alexyuriyovich alexyuriyovich
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME:

Strawberries cost $1.24 per pound. What is the cost for 3.16 pounds of strawberries?​

Respuesta :

emergenitro emergenitro
  • 09-03-2021

Answer:

$3.92

Step-by-step explanation:

1.24 x 3.16 = 3.9184

Rounding it off to two decimal places:

$3.92

Answer Link

Otras preguntas

Which notation is equivalent to the inequality -3 < x ≤ 7? (1) [-3,7] (3) [-3,7) (2) (-3,7] (4) (-3,7)
Were the Mayans exposed to large bodies of water? 10 points!!!!!!!!!!! PLS Answer me
Valance electrons determines an atoms
During the renaissance more Europeans became increasingly interested in
The British government’s use of writs of assistance against American merchants is one reason the Bill of Rights includes protection against (1) cruel a
Why does the dictator of North Korea don't support the poor?
Which action is an example of judicial review? (1) Congress increased the number of justices on the Supreme Court. (2) The Supreme Court declared par
The policy of assimilating Native American Indians under the Dawes Act (1887) was reversed by 2oth-century legislation that (1) gave Native American I
Building support for the ratification of the United States Constitution was the purpose of the (1) Farewell Address of George Washington (2) Albany Plan
Which statement about the electoral college system is accurate? (1) The number of electoral votes a state receives is based on its geographic size