ceronmariajose95
ceronmariajose95 ceronmariajose95
  • 09-03-2021
  • Mathematics
contestada

A liter of milk cost 68 cents. A case of 12 liters costs $7.56. How much is saved per liter by buying the milk by the case?

Respuesta :

largehead987
largehead987 largehead987
  • 09-03-2021

Answer:

.60 or 60 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
jperalta20a0229 jperalta20a0229
  • 09-03-2021

Answer:

0.6 centavos

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In 2005, a large algal bloom composed of _____ caused a toxic condition known as the "red tide" which closed shellfish harvesting off of Newfoundland, Maine, an
Solve this proportion 10/8=n/10
What are the characteristics of a Market Economy?
What is the slope of this line whose equation is y=1/6x-1/2
marty ate 4/6 of his pizza and luis ate 5/6 of his pizza. marty ate more pizza than luis. how is that possible?
What is poem and a poetry
What was the columbian exchange?
What would happen if cytokinesis took place before mitosis?
Which of the following is an example of a simile? a. He had big feet. b. His feet were huge dolphins. c. His feet were like baby dolphins. d. His feet looked en
What is the puritan revolution?