CherryBlossomSkies
CherryBlossomSkies CherryBlossomSkies
  • 08-03-2021
  • Mathematics
contestada

3. Solve these story problems.
a. Michelle bought 6 yards of cloth at
$1.50 per foot. How much did the
cloth cost?

Will give branliest

Respuesta :

lyramalfoy8 lyramalfoy8
  • 08-03-2021

Answer:

$27

Step-by-step explanation:

6 yards is 18 feet, so 18x1.5 = 27

Answer Link
malachieanthony malachieanthony
  • 08-03-2021
the cloth costed her 27.00
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER FIRST GETS BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Is the following relation a function? {(3, −5), (1, 2), (−1, −4), (−2, 2)}
How does enthusiasm help one advance on the job?
A client brings a cat to the practice for evaluation of a 2-day history of blood-tinged diarrhea. The veterinarian makes a diagnosis and recommends treatment, b
9+6x+2x-1=24 what is equivalent
Solve for n –6(n – 8) = 4(12 – 5n) + 14n show work please!
Bloom Company management predicts that it will incur fixed costs of $160,000 and earn pretax income of $164,000 in the next period. Its expected contribution ma
please HELP ASAP /WILL MARK BRAINLEST!!!!!!!!!
A nurse is administering medications to a client and mistakenly gives hydroxyzine instead of hydralazine. The nurse should monitor the client for which of the f
At one farmer’s market, bananas cost $0.80 per pound. At another farmer’s market, bananas are sold in 5-pound bags for $4.50 per bag. Which explains how to find