VamLS9434 VamLS9434
  • 08-03-2021
  • Mathematics
contestada

Nelson purchased a 3 pound bunch of bananas for 0.99. At this rate, what is the price of a pound of bananas

Respuesta :

ishnah ishnah
  • 08-03-2021

Answer:

$0.33

Step-by-step explanation:

3 pounds of bananas were $0.99. So if you divide $0.99 by 3 that gives you $0.33 which is the price for one bunch.

Answer Link

Otras preguntas

With the intense summer heat and humidity, the conditions are _[blank]_ for a rainstorm. Which word correctly completes the sentence? favorable informal bleak v
PLS HELP ASAP ILL GIVE BRAINLKEST PLS HELP THANKS PLS
Match each fraction with the equivalent fraction on the right3/4 6/81/3 6/101/2 2/83/5 5/101/4 2/6
Rain which falls onto a flat rectangular surface of length 6 m and width 4 m is collected in a cylinder of internal radius 20 cm. What is the depth of water in
3 Now this is the point. You fancy me mad. Madmen know nothing. But you should have seen me. You should have seen how wisely I proceeded—with what caution-with
Vou like D&D, audrey Hepburn, Fangoria, Harry Houdini and croquet. Vou can't swim, you can't dance and you don't know karate. Face it, you're never aonna ma
4+(m-n)^4 when m=7 and n=5
reflect the triangle question 7
Write two equivalent ratios with 2 and 3
Write a system of equations to describe the situation below, solve using substitution, and fill in the blanks. On the windowsill is a plant that is 40 centimete