amelia289
amelia289
07-03-2021
Mathematics
contestada
If 6 cakes cost £1.80, how much do 4 cost
Respuesta :
nightmare688
nightmare688
07-03-2021
First find the value of 1 cake by dividing the price of all six by six. £1.80/6 can be seen more simply as 180p/6 which is 30p. Therefore 1 cake is 30p. Then multiply it with 4
which is 120
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 97+ )
Otras preguntas
A study seeks to measure the impact of different classroom temperatures on test scores for students during summer months. Which part of this experiment represen
What are physical properties of Cobalt Silicate ?
A system in a noisy environment transmits 11111 or 00000 when 1 or 0 are transmitted to decrease the probability of error. Suppose the probability that one of t
The slope of the line below is 2. Use the coordinates of the labeled point to find a point-slope equation of the line. 10+ (3.10) O A. y-10--2(x-3) O B. y+ 10 =
What is the tone of the story when I was fair and young and why?
In an experiment, the purpose of randomizaton is to: a. equalize treatment groups. b. match for common characteristics of two variables. c. reduce variability b
Listed below are several examples of types of animal behavior. Choose the letter of the correct term (A-E) that matches each example in the following question.
What are the Majority and Minority Leaders’ jobs? Explain both.
HELP ASP PLZ!!! Select the correct answer. This set of ordered pairs defines a function. {(-49,7), (-56,8), (-63,9), (-70,10)} Which Table represents the inver
A plant cell has a length of 0.000085 meters. Which is this length written in scientific notation?