haille77 haille77
  • 06-03-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose that 13 inches of wire costs 52 cents. At the same rate, how much (in cents) will 34 inches of wire cost.

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 06-03-2021

Find price per inch:

0.52 / 13 = 0.04 per inch.

Multiply cost per inch by inches:

0.04 x 34 = 1.36

It will cost $1.36 for 34 inches.

Answer Link

Otras preguntas

Solving by factoring 10p²+6=476
An infant is 32.625 inches long write this as a common fraction
what is the value of x if 6 + 7 - 9 + 4x = 12
The math club sells candy bars and drinks during football games.60 candy bars and 110 drinks will sell for $265120 candy bars and 90 drinks will sell for $270Ho
How many points do the graphs of the equations 6x - 3y = 7 and 12x - 6y = 14 have in common?
How many points do the graphs of the equations 6x - 3y = 7 and 12x - 6y = 14 have in common?
List one way a parallelogram and a rhombus are different
what different meanings can you give for the story's title?
When droplets of water in the atmosphere act like prisms, the colors in sunlight undergo?
factor 10c^2-60cd +80d^2