brookekaiyasierraand brookekaiyasierraand
  • 06-03-2021
  • Mathematics
contestada

Write a unit rate for the situation. Show work

7. 250 words in 5 minutes 8. $1.98 for 6 bananas

9. 20 meters in 4 seconds 10. 400 miles on 20 gallons

Respuesta :

itsmysticalhere
itsmysticalhere itsmysticalhere
  • 06-03-2021
7. 50 words per minute
250 ÷ 5 = 50

8. $0.33 for every 1 banana
1.98 ÷ 6 = 0.33

9. 5 meters per second
20 ÷ 4 = 5

10. 20 miles for every 1 gallon
400 ÷ 20 = 20

Hope this helps! If you have any questions feel free to ask :)
Answer Link

Otras preguntas

Which organelle's function is storage of water, food, or waste? O lysosome O nucleus O rough ER O vacuole
10. Which of the following is true of Mitosis? A) results in haploid cells B) results in genetically identical daughter cells C) involved in sexual reproduction
How many ways can 5 different books be stacked on a shelf? 1) 24 2) 120 3) 2 4) 6
In two to three paragraphs, how can yoy protect your family and yourself from quackery?​ guys pls help me thanks.​
Someone pls help me I will make you as brain
How many ways can 5 different books be stacked on a shelf? 1) 24 2) 120 3) 2 4) 6
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST
Decrease 12kg by 25%
What percent of workers have output more than 70 units?
What is .73% of 125?