boyiswear boyiswear
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00. About how much per pound did the pecans cost?

Respuesta :

jjp1013 jjp1013
  • 13-11-2016
The price of 6.2 pounds of pecans is $56, so divide the price by 6.2 and you will get approximately $9.03 per pound
Answer Link
eudora eudora
  • 12-06-2019

Answer:

The pecans costs 9.03 per pound.

Step-by-step explanation:

Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00.

∵ The price of  6.2 pounds pecans =  $56.00

∴ The price of 1 pound pecans = [tex]\frac{56}{6.2}[/tex] = 9.03 per pound

The pecans costs 9.03 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

The rocky mountains extend into latin america, where their name changes to what?
Which expression is equivalent to twelve eighteenths? A. 12 − 18 B. 18 − 12 C. 12 ÷ 18 D. 18 ÷ 12
solve using the pathagorean theorem​
Which of the following is the best example of a possible future technology that could be used to eliminate sickle cell disease in humans? A. a genetically engin
Question Help first answer gets brainliest
help thank you so much
According to the passage, what is the meaning of "Tax Freedom Day”
The radius of a circle is 11.7 in. Find the circumference \textit{to the nearest tenth}to the nearest tenth.
3 Which government action is best known for the impact it had on women's participation in organized sports at the high school and collegiate levels? A Equal Pay
is 5/10 equal to 15/30