dory15aurelus dory15aurelus
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

kori spent 46.20 on 12 gallons of gasoline.what was the price per gallon?

Respuesta :

pandakek pandakek
  • 10-11-2016
$3.85 per gallon is the price per gallon
Answer Link
giselacamel giselacamel
  • 10-11-2016

$3.85

Explanation:

given the cost of 12 gallons. To find the cost of 1 gallon you just divide the cost of 12 by 12.

so 46.2012=3.85

Was this helpful? 
Answer Link

Otras preguntas

mohan asked me what are you doing at the weekend into reported speech​
Explain how the scent of a flower gets to the bee
How does a city compare to a field or forest when it comes to rainwater?A. A field or forest will have lower porosity but high infiltration of rainwater into th
which two items have had the greatest influence on your life? ​
A 2 kg object is moving horizontally with a constant speed of 4 m/s. How much is the net force keeping the object moving at this speed and in this direction
Calculate the mass of water, in g, that can be evaporated at 100°C by the addition of 3500 kJ​
How does a fire extinguisher works ?​
Question A librarian weighs each book that was returned to the library (to the nearest pound). Below is the data. 245 55 Make a dot plot that represents the lib
2.1.2 Total value of goods and services produced in a country, by citizens and non-citizens over a period of a year​
You could've finished your project if you hadn't gone to play at your friend's house and friend's house.C) You could have finished your project if you hadn't go