Karl bought ​ 3 1/2 ​ gallons of milk that cost $2.70 per gallon.

What was the total cost of the milk?

PLEASE I WILL MEDAL!!!!!

Respuesta :

Answer:

$9.45

Step-by-step explanation:

3 x $2.70 = $8.10

1/2 = half

half of $2.70 = $1.35

$1.35 + $8.10

=$9.45

Hope I helped!