tyleragin46 tyleragin46
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

Brand X costs $2.70 for 10 ounces. Brand Y costs 4 cents more per ounces. What is the cost of 11 ounces of brand Y?

Respuesta :

Mkdenny Mkdenny
  • 15-02-2021
Well you have to first find the constant of Brand X which would be 2.70/10 = .27. Brand Y is .4 more so that would be .31 per ounce. So then .31 x 11 = 3.41. The cost of 11 ounces of brand Y is $3.41.
Answer Link

Otras preguntas

Which type of phrase is underlined in the sentence? Water spilled over the flames
PLEASE SIMPLIFY THE EXPRESSION!!!!!
On a coordinate grid, point P is at (4, 3) and point R is at (−2, −5). Points Q and S are a reflection of both points across the x-axis. What are the coordinate
How do i delete things off of windows media player if its already off of my library of music. I've tried to put it in the recycle bin and that didn't work. I di
What is the average speed of particle in a gas at room temperature? Why is temperature an important variable?
(01.01 MC)In the word “danser” choose the same sound as “er”: “eu” “et” “en” “am”
Tim's gross pay $1568 the amount of social security deducted is 6.2 % of gross pay how much of his gross pay will be deducted for the social security tax A) $97
All about scout finch: I need to write an essay about how I am similar to scout finch from TKAMB. I already have how she is curious and a tomboy but I need one
which of the following most accurately represents the historical significance of queen nefertiti
What is the best translation of the word "buddha"? a. "teacher" b. "enlightened one" c. "master"