chaitea2007
chaitea2007 chaitea2007
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

The price of grapes is $2.19 per pound. The price of bananas is $0.59 per pound. Write an expression for the total cost of (g) grapes and (b) bananas.

Respuesta :

sharonyang99999
sharonyang99999 sharonyang99999
  • 12-02-2021

Answer:

2.19g+0.59b

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the sum of a number and 46
what is 25,809 in expanded form
how can you write 6,007,200 in 2 diffrent ways
Which words best help the reader understand the meaning word "glibly" in the following sentence from the story? To know the Old and New Testaments by heart and
if 3x - 6 < 12, then x could be
What is the average mass of a single chlorine atom in grams
Is the word in the sentence below an adverb or preposition? "Why don't you come 'over' this evening?"
For every gallon of gas used, 4 ounces of oil should be added. How much gas is needed if 12 ounces of oil are used
breaking apart 6×6 to find product
what is the answer to 5x+2=6x+11