chicken4nugget800 chicken4nugget800
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mikayla caught a value pack of crackers for $6.72. The value pack had 24 individually wrapped crackers packages. Solve 24x = $6.72 to find the cost per package in dollars.

Respuesta :

kullbaseball kullbaseball
  • 12-02-2021

Answer:

0.28$

Step-by-step explanation:

divide

Answer Link

Otras preguntas

Which two items common in Europe did the conquistadores introduce to the people of Mesoamerica and South America?
Why couldnt linda Brown go to the school closest yo her home
True or False: It is illegal to park in a location that you block or create a hazard for other vehicles.
Most search engines enable you to search for web sites that have been modified recently. this feature is usually included as a filter option on the sites' ____
If m(x) = x^2 + 3 and n(x) = 5x + 9, which expression is equivalent to (mn)(x)?
A patient is told that she has a common form of breast cancer where the tumor arises from the duct system and invades the surrounding tissues, often forming a s
Which words best describe how Merlin reacts when the false knights attack Cameliard? A. He is suspicious of their actions. B. He is determined to
4. As the solar system formed, most of its mass became concentrated in one part of it. What is that that part?
Find g(1) if g(x) = x^2+1
A client is receiving clozapine. for which life-threatening disorder should the nurse be alert when assessing this client?