mardynaneedanswers
mardynaneedanswers mardynaneedanswers
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Marcus is buying candy by the pound for a party. For every 10 pounds of candy
he buys, he pays $12.50. What is the cost, per pound, for the candy?

Respuesta :

xavierhutchinosn xavierhutchinosn
  • 10-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation: answer 1.25 per pound

Answer Link

Otras preguntas

why did they find new York
Help on geometry similar triangles #4
I am a number under 10. My factors add up to 13. What number am I?
on a hot summer day, water droplets often form on the outside of a cold glass. the water droplets form when water vapor in the air
#17 PLZ help I don't know what to do?!?!?!
What are the products formed when ethane burns in excess oxygen?
"A house is built on a triangular plot of land. Two sides of the plot are 160 feet long and they meet at an angle of 85 degrees. If a fence is to be built aroun
what effect did the Enlightenment ideas have on the British colonies in north America?
what are characteristics of popular sovereignty?
which of the following is true about ions