raegancostello94
raegancostello94 raegancostello94
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Sally bought three candy bars for a total of $18.00. How much did each candy bar cost? Write an
equation to solve this problem. Use c as your variable.

Respuesta :

xavierhutchinosn xavierhutchinosn
  • 10-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:answer is $6 per candy bar/ c=6

Answer Link

Otras preguntas

adding decimals 2.134 + 345.04 = ?
the volume u of gas in a propane tank is inversely proportional to a pressure p. The volume is 12cm3 while the pressure is 200kg/cm3. V when P= 150kg/cm2
John has a part time job. He is paid £6.80 per hour. This week he worked for 9 1/2 hours. Work out John's total pay for this week.
twenty seven out of forty dentists recommended a certain whitener for teeth. if 1080 dentists recommended the whitener in the survey, how many dentists were sur
17. A person spends 20% of his income towards food, 25% for education, 15% for miscellaneous expenses, and saves 40%. The angle of sector rep- resenting expendi
The function y=kx is given in the table. Find the coefficient k and fill in the table.
4. In a map, a blue color represents (b) oceans and seas (a) mountains (c) forests
The Empire State Building has 102 stories. The building was created at a rate of 4 1/2 stories per week. How many weeks did it take to complete the building?
f(x) = 732 g(x) = 3x + 2 Find (1) (a). Include any restrictions on the domain. , 3 > 0 OA () (x) = 0 + 0 B. (4) (z) = 2, 3 c. (4) (x) = x + OD. () () + -1
how do i work out -2=6+a/5