Suacyvato
Suacyvato Suacyvato
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help me plssssss il give brainiest

Help me plssssss il give brainiest class=

Respuesta :

marblesan
marblesan marblesan
  • 10-02-2021

Answer:

Part A: Venti

Part B: (Check the Step-by-step explanation)

Step-by-step explanation:

The unit rate for these drinks is ounce per $.

Tall: 12 oz/$3.55 ≈ 3.38 oz/$

Grande: 16 oz/$4.25 ≈ 3.76 oz/$

Venti: 20 oz/$4.55 ≈ $4.40/oz

Out of all of these, the unit rate for the Venti is the greatest.

Answer Link

Otras preguntas

What is the average monthly income for these weekly incomes: $205.67, $129.07, $186.45, $149.90?
) Earth's crust is made up of relatively rigid plates that ride atop Earth's hot, semiliquid mantle. (2) The plates are called tectonic because they're in const
is considered by many historians as the first European to land in North America. A. Leif Erikson B. Erik the Red C. Henry Hudson D. Gerard t
in the cycle shown, where would mantle rock be the densest? THIS IS SCIENCE Thank You!
Parallelograms are always squares. true or false pretty please answer
Who first proposed that Armistice Day be renamed Veterans Day? Dwight d. Eisenhower Alvin J. King Douglas MacArthur Harry S. Truman
whats 6 divided into 9.29
Which is longer 4000 ft or 1 kilometer?
Frances can complete 91 oil changes in 7 days.how many oil changes complete in 11 days
Why does the evaporation of sweat cool your body on a warm day?