ashleynj2018 ashleynj2018
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Michelle is at the bakery buying donuts. She can buy 3 donuts for $2.25, 5 donuts for $3.25, or a dozen donuts for $7.68. Which is the best deal per donut?

Respuesta :

allieottereon allieottereon
  • 10-02-2021

Answer:

the dozen for 7.68 because it is 12 instead of 5 for 4.42 more and ur geting 7 more donuts

Answer Link

Otras preguntas

Common units of measurement for speed.
what is 1/4 divided by 6
How much time is a political action committee allowed after its formation before it must be registered? a. one year b. six months c. ten days d. twenty days
What were 3 effects of European imperialism on Africa?
A period is a horizontal row on the periodic table. a. True b. False
How is setting revealed?
Aquifers are _______. a. located below the water table b. important sources of freshwater c. located in the saturated zone d. all of the above
why should you try to reach spell a word that you have misspelled
The law of increasing costs means that as production shifts from one item to another: a. the cost of production gets cheaper and cheaper. b. the cost of produ
. What do the abbreviations after a word in the dictionary tell you about the word? a. The pronunciation b. The tense c. The part of speech d. The word's or