EijahStringfellow EijahStringfellow
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jaden buys 4 pounds of apples for $7.44 . What was the cost per pound .

Respuesta :

oashxley
oashxley oashxley
  • 10-02-2021
Answer:
$1.86 per pound

Explanation:
7.44 ÷ 4 = $1.86

1.86 x 4 = $7.44
Answer Link
nermay7
nermay7 nermay7
  • 10-02-2021

Answer:  It cost  $1.86 per pound.

Step-by-step explanation:

To find the cost per pound, divide the  cost by the number of apples.

7.44 / 4 = 1.86

Answer Link

Otras preguntas

the area of a rectangle is 35 square yards the length of one side is 5 yards what is the length of the other side
what is the inverse of the function f x equals 1/4 x - 12
Can you take lisinopril and amlodipine at the same time of day
George Washington's main objective as president
find the area of the triangle
Which expression shows you how you can use mental math to simplify the expression (53 + 23) + 7 most easily?53 + (23 + 7)(23 + 53) + 77+ (23 + 53)7+ (53 + 23)
What effect did mikhail gorbachev's policy of glasnost have on the cold war? answer?
What is the difference between a tower and a desktop computer?
If 2+2 equals 4 what is the square rate of 81
What is the role of the dna ligase in dna replication