yarlenyabreu320 yarlenyabreu320
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

Kim spent $44 on eating utensils. Spoons cost $4 and forks cost $6. If she bought a total of 9 utensils then how many of each kind did she buy?

Respuesta :

dammyzee
dammyzee dammyzee
  • 09-02-2021

Answer:

3 spoons and 6 forks

Step-by-step explanation:

9 = x + y; x= 9-y

44 = 4x + 6y

44 = 4(9-y) + 6y

44 = 36 - 4y +6y

44 = 36 +2y

2y = 44-36 = 12

y = 12/2 =6

x= 9-y = 9-6 =3

Answer Link
itzliluzivertxoxo
itzliluzivertxoxo itzliluzivertxoxo
  • 09-02-2021
Answer: she bought five spoons & four forks.

Explanation: 4 x 4= 16 + 6 x 4 = 24 + 4 = $44 or 4 x 5 = 20
Answer Link

Otras preguntas

log3(2x-5)=2 Answer is 41/2.  Why?
who was the first president of the united states of america
Alex built a snowman using three snowballs,one small, one medium and one large, with diameters in the ratio 2:3:5.      Although highly unlikely due to the phys
Why are some examples of a chemical reaction not actually foolproof evidence that of a chemical reaction?13, 8th grade, and I'm doing my science lab report: The
who was the first president of the united states of america
Why are some examples of a chemical reaction not actually foolproof evidence that of a chemical reaction?13, 8th grade, and I'm doing my science lab report: The
(−2x0y3 )(4x2y4 )+(2y5 )(3xy)2
Alex built a snowman using three snowballs,one small, one medium and one large, with diameters in the ratio 2:3:5.      Although highly unlikely due to the phys
log3(2x-5)=2 Answer is 41/2.  Why?
add and simplify  9/16=1/2=?