isaacgon024 isaacgon024
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells 6 bananas for $4. Determine how much it would cost to buy 15 bananas

Respuesta :

robhu2015
robhu2015 robhu2015
  • 09-02-2021

Answer:

$10

Step-by-step explanation:

Since 6 cost four dollars 3 would cost 2 dollars multiply 3 to get 15 bananas and 2 to get $10

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 09-02-2021

Answer:

$10

Step-by-step explanation:

Make proportion:

?= cost  of bananas

6  -  4

15  -  ?

?= 15×4÷6=10

Answer Link

Otras preguntas

choose ordered pair which is a solution of the inequality  x+y≥0
The largest silver deposit in American history was discovered in Nevada in 1857. What was this termed?
How many kilometers is 5.82 x 10⁴ cm?
how do you write in words the number, $423, 090, 709, 000?
Subtracting a number from 30 gives the same result as adding the number to 18. What is the number?
One of the most serious weapons against Napoleon's empire was
9 is 18% of what number
A line having a slope of 3/4 passes through the point (-8,4). Write the equation of this line in slope-intercept form.
The weight of an object is the product of its mass, m, and the acceleration of gravity, g (where g=9.8 m/s2). If an object’s mass is m=10. kg, what is its weigh
How to solve 6x^2+5x-4=0