Mekalinchuk Mekalinchuk
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 4-pint carton of frozen yogurt costs $10.00. What is the price per quart?

Respuesta :

alexyclu
alexyclu alexyclu
  • 09-02-2021

Answer:

$5.00

Step-by-step explanation:

There are 2 pints per quart. This means that there are 4/2 quarts of yogurt. 2 quarts of yogurt cost $10.00, so one quart costs 10/2=$5.00

Answer Link
fjgjj fjgjj
  • 09-02-2021

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

math

Answer Link

Otras preguntas

The given line passes through the points (−4, −3) and (4, 1).What is the equation, in point-slope form, of the line that is perpendicular to the given line and
Almost every trait is _____, which means it is affected by many genes.
98+g=150 what is the solution to the equation
What's the equation? ( answer is 630 )
Llena el espacio con la palabra correcta. Samuel se _____ prueba. (los zapatos)
1. In Mesopotamia, kings were representatives of the gods. In Egypt, kings were gods. In ancient China, Zhou leaders introduced a concept of authority known as
How long did the western branch of the roman empire last?
list all polygons in the shapes set that have:a.only right angle corners.b.only obtuse angle corners.c.only acute angles.plz help
m∠AOB = 6x + 5, m∠BOC = 4x - 2, m∠AOC = 8x + 21
Is demonstrated by putting a balloon in a freezer