johhnyappleseed527 johhnyappleseed527
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

Kenny wants to take his dog to obedience school. At Sit and Stay School, 12 lessons cost $96. At Canine Community Center, 25 lessons cost $125. Which is the better deal?

Respuesta :

taiwadem taiwadem
  • 10-02-2021

Answer:

25 lessons that cost $125

Step-by-step explanation:

If 8 lessons cost $96

then, 96/12 =8

therefore a lesson costs $8

If 25 lessons costs $125

then, 125/25= 5

therefore a lesson costs $5 which is cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

What best describes the motion of molecules?
during what geological period do the angiosperms become more common
is it true that an existing community is gradually replaced by another community in an ecological succession
Which of the following is true of the people of Great Zimbabwe? They became wealthy through trade with the Moroccans. They did not rely on farming or livestock.
What are the two basic types of fat?
Which is a sentence fragment? A. Katie was glad she came riding with us. B. The horse I rode was chestnut brown, and hers was gray. C. If the barn door was open
What is the overall charge of an ion that has 12 protons, 10 electrons, and 14 neutrons?
How many sixths in 5 1/2
What's the answer for K+4<11
Find the reciprocal of the number. Multiply to check your answer. 2 3/4 A. 2 4/3 B. 11/4 C. 4/11 D. 4/23